Izstāde “Ariadne” (IEVA MAURĪTE – līnija, ARNIS MARTINELLI – zīmējumi, mūzika, video)

16.06.2023 - 08.08.2023
Mākslinieku rezidences galerija

IEVA MAURĪTE – līnija

ARNIS MARTINELLI – zīmējumi, mūzika, video

Ariadne

MĀKSLINIEKU REZIDENCES GALERIJA

Kuldīga, Pils iela 2023. gada 16. jūnijs – 8. augusts

IDEJA

Grieķu mitoloģijā minētā Krētas valdnieka Minosa meita Ariadne līdzīgi kā citi kultūrvaroņi manifestē cilvēka iekšpasaules refleksijas ārēji atpazīstamos tēlos. Minotaura uzveikšana un izkļūšana no labirinta ar Ariadnes dotā kamola palīdzību, Tēzejam ļauj noslēgt procesu, kas saistās ar atsevišķu instinktu, ko simbolizē vēršcilvēks, pakļaušanu, pateicoties dvēselisko pavedienu neiztrūkstošajai un nepārtrūkstošajai dalībai personības tālākajās ceļagaitās. Ariadnes pavediens Eiropas kultūras dzīvē atgādina par radošo spēku spēju izkļūt no prāta abstrakcijām un shēmām-labirintiem.

IZSTĀDE

Līnijas, ko velk cilvēka roka, izmanojot kā instrumentu zīmuli, ogli, otu vai klavieru stīgu, ir dziļi radniecīgas savā skaidrumā un skaudrajā atklātībā. Gan grafiska līnija, gan klavieru skaņa ved tieši, nepastarpināti pa noteiktu trajektoriju, kuras kopskaņa vai iespaids veidojas tieši pašā uztvērējā. Kopbildi skatītājs–klausītājs projicē tieši sevī, kad viņa uztverē savienojas šīs abas maņas, veidojot vienotu mākslas un mūzikas piedzīvojumu.

Šeit nav akomponējuma, garnitūras, uzskaistinājuma, citu izteiksmes līdzekļu konkurences vai citu mēdiju ietekmes. Izskanējusi nots vai uzvilktais štrihs vairs nav dzēšams.

Tas, ko autors zīmē vai spēlē – tas ir katra radītāja apziņas tvērumā, taču katrs uztvers savu stāstu un aiznesīs savu pārdzīvojumu, pieredzi, varbūt pat atklājumu.

Izsekot pavedienam – tas būtu kā atšķetināt skaņas jūkli un atrast Ariadnes pavedienu samudžinātajā un savērptajā mūsdienu cilvēka uztverē. Sajust dzīves līniju kā spēju atrast savu ceļu un ļaut izvest sevi ārpus egoisma konceptiem un izkalkulētu koridoru bezizejas.

DALĪBNIEKI

Ieva Maurīte ir pazīstama ar savu filigrāno līniju uz lielformāta audekliem, īpašo tēlu stilizēšanas veidu un humānismu, kas caurstrāvo viņas piedāvātos sižetus. Ieguvusi vairākas atzinības ārpus Latvijas, strādājusi rezidencēs Parīzē, Reikjavīkā, Brēmenē, Lihtenšteinā, Japānā un citur.

Arnis Martinelli ir mākslinieks, kurš strādā grafiskā dizaina laukā un paralēli darbojas skaņu pasaulē. Mākslinieks sarīkojis vairākas personālistādes un piedalījies desmitiem kopizstādēs, grafikas bienālēs un simpozijos. Ir ierakstījis vairāk kā desmit soloalbumu, uzstājies ar priekšnesumiem Latvijā un ārzemēs. Viņa skaņdarbi atrodami Spotify, iTunes un citur.

Abu mākslinieku radošās idejas sastopas caur atšķirīgu mēdiju starpniecību. Pretpolu pievilkšānās var veidot idejas uztveramību caur konceptuāli atšķirīgiem piegājieniem. Izstādē būs apskatāmi Maurītes un Martinelli vizuālie darbi, kā arī būs dzirdamas un skatāmas muzikālas impresijas par šo tēmu, spēlējot Dāvida Kļaviņa Kuldīgā būvētās Una Corda klavieres (video operators Arnis Tenters).

Atbalsta Kuldīgas novada Dome, Valsts kultūrkapitāla fonds un Klavins Piano.

Liepājas pilsētas Kultūras pārvaldes tautas lietišķās mākslas studijas “Liepava” izstāde “Galvassegas”