Liepājas pilsētas Kultūras pārvaldes tautas lietišķās mākslas studijas “Liepava” izstāde “Galvassegas”

14.06.2023
Līvijas Rezevskas izstāžu zālē

No trešdienas, 14. jūnija, Līvijas Rezevskas izstāžu zālē Kuldīgā apskatāma krāšņa tradicionālo Kurzemes galvassegu izstāde – kurzemnieču vainagi, kaspīnes, sievu cepures, kā arī mūsdienu interpretācijā radītas galvas segas. Izstādi “Galvassegas” veidojušas Liepājas pilsētas kultūras pārvaldes Tautas lietišķās mākslas studijas “Liepava” dalībnieces, apskatei piedāvājot aptuveni 80 darbus – no tiem 20 sieviešu etnogrāfiskās cepures un 40 vainagus un kaspīnes.

Izstādē kuldīdzniekus un pilsētas viesus priecēs līdz pat 14. jūlijam, piedāvājot apskatīt arī citu novadu sieviešu tautas tērpu galvas noformējuma detaļas – aubes, dažādus galvas lakatu tinumus un vainagi.

Izstādē piedalās astoņas liepavietes– Zigrīda Muceniece ar sieviešu cepuru studijām, Ramona Ingiļavičute ar meiteņu kaspīņu un vainagu studijām un atdarinājumiem, Antra Alksne, Elza Hofmane, Sandra Brūna, Ilze Škuberte ar Kurzemes etnogrāfisko kreklu un cimdu rakstu studijām un interpretācijām mūsdienu galvas ģērbā.

Tautas lietišķās mākslas studijas “Liepava” dalībnieces stāsta, ka šo ekspozīciju ilgi lolojušas, jo bijusi vēlme plašākai sabiedrībai pievērst uzmanību uz vēsturiskām izziņa lietām ar ko joprojām nopietni nodarbojas virkne 21. gadsimta sieviešu.  Un, tā kā šis gads Latvija kultūrdzīvē iezīmējas kā kārtējais Dziesmu un deju svētku gads, tad liepaviešu izstāde ir kā pirmais svētku pieteikuma akords Lielajai Dziesmu un deju svētku izstādei Rīgā. Tai liepavietes ir nosūtījušas 101 darbu – lina audumus, segas, lakatus, brunču audumus, jostas, zeķes un cimdus.

Mūsdienās nodarbošanos, kas saistīta ar savas identitātes apzināšanu un saglabāšanu kļūst arvien populārāka – studijā “Liepava” to tur godā 56 dalībnieki. Ikdienā liepavietes darina krāšņos Kurzemes cimdus un zeķes, segas, brunču audumus, Kurzemes lielos lakatus, dreļus, grezni tamborētus un adītus galdautus. Meistaru kopā sanākšana, padarītā vērtēšana un pūra vēdināšana ir būtisks nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas un tālāknodošanas process.

Līvijas Rezevskas izstāžu zāle – Kuldīgā, Mucenieku ielā 19,  atvērta no trešdienas līdz svētdienai, no plkst. 10:00 līdz 14:00.

Bīskapa vizitācija un baznīcas 75 gadu jubilejas Jāņu dienas mise