Gadumijas muzikālais ceļojums “VĪNE. MADRIDE. NEAPOLE”

26.12.2024
18:00
Ēdoles pils

Klasiskās mūzikas ģilde “Euterpe” aicina doties gadumijas ceļojumā pa Eiropas muzikālajām pilsētām operešu, spāņu sarsuēlu un neapoliešu dziesmu skaņās koncertā “Vīne. Madride. Neapole”. Koncerti izskanēs 20. decembrī Valkas pilsētas kultūras namā, 22.decembrī Krimuldas muižā, 23. decembrī Iecavas kultūras namā, 26. decembrī Ēdoles pilī un 27. decembrī Liepājas Latviešu biedrības namā.

Pēc ilgāka laika kopīgā koncertprogrammā atkal satiksies skatītāju iemīļoti mākslinieki soprāns Anta Jankovska, baritons Nauris Indzeris un pianiste Helēna Laukmane.

Programma veidota kā skaņu un krāsu ceļojums no greznās Vīnes līdz temperamentīgajai Madridei izmetot līkumu arī Neapoles muzikālajās, saulaini gleznainajās ieliņās kopā ar F. Lehāra, I. Kālmāna, R. Čapi, H. Serrano, A. Tomā, P. Tosti, V. De Krešenco, Dž. Pučīni u.c. komponistu melodijām, jo gadumija ir svētku brīdis, kad klausītājs jāpalutina ar skaistu, dzirkstoši priekpilnu, atmiņā paliekošu mūziku.

Operetes pirmsākumi meklējami muzikāli komiskajās izrādēs, vodeviļās un dziesmu spēlēs. Popularitāti kā patstāvīgs žanrs tā ieguva 19. gadsimta otrajā pusē vispirms Francijā ar Žaka Ofenbaha operetēm un vēlāk Austrijā ar Johana Štrausa (dēla) sacerējumiem, taču maksimālu ekspresiju operete sasniedza 20. gs. ar Franča Lehāra un Imres Kālmāna meistardarbiem, šo periodu dēvē par Vīnes operetes zelta laikmetu. Operetes īpatnība un šarms slēpjās ne tikai žanru eklektismā, neticamajos attiecību kalambūros un komiski sadzīviskajā piesitienā, vislabāk to raksturo mūzikas dzīvīgums un vieglais dejiskums kā arī mirkļa baudāmība.

Savukārt spāņu operete – Sarsuēla nav komēdija, tā ir neliela fabula, kurā imitējot Itāliju dzied un tēlo” šādi Pedro Kalderons de la Barka 17. gs. otrajā pusē iepazīstināja pasauli ar jaunu autohtonu teātra žanru, kas lielās līnijās līdzinājās jaundzimušajai itāļu operai. Sarsuēlas žanrs jau no pirmssākumiem bija eklektisks žanrs, kurā mūzika, dziesma un deja saplūda ar prozas teātri. Tomēr tikai 19. gs. otrajā pusē Spānijā dzima īsta nacionālā skola ar tautiskiem, populāriem ritmiem, īstās Sarsuēlas pamatprincipiem tekstos un drāmā atspoguļojot Ibērijas pussalas realitāti.

Neapoliešu dziesma ir Neapoles tautas mūzikas un dziesmu kopums. Šis autentiskais vokālais žanrs ir dzimis 19. gs sākumā un savu vislielāko pienesumu guvis periodā līdz Otrā pasaules kara beigām. Klasiskā neapoliešu dziesma kļuvusi par itāļu dziesmas simbolu un firmas zīmi ārzemēs. Tā vienmēr ir bijusi daudzu pasaulslavenu klasisko mākslinieku koncertrepertuārā. Itāļu tenors Enriko Karūzo, bija viens no pirmajiem, kas neapoliešu dziesmai piedeva starptautisku skanējumu, lai arī dzimusi un piederīga tautas mūzikai ar laiku tā ir iekarojusi vietu akadēmiskās mūzikas lauciņā pateicoties leģendāriem tenoriem kā Benjamīno Džilji, Džuzepe di Stefano, Mario Lanca, Lučāno Pavaroti, Plāsido Domingo, Hosē Karērass u.c.

Biļetes uz koncertiem pieejamas ”Biļešu paradīzes” kasēs. Pensionāriem un personām ar invaliditāti biļetēm tiek piemērota atlaide.

Tiešsaistes tikšanās ar domes priekšsēdētāju. Tēma – komunālā saimniecība