Upes tecējuma atjaunošanas talka Riežupē

15.09.2024
Mežvalde

Aicinām iesaistīties upes tecējuma atjaunošanas talkā Riežupē 15. septembrī plkst. 11.00.

Lai uzlabotu Riežupes plūdumu, straujteces un tās vispārīgo ekoloģisko stāvokli, Pasaules Dabas Fonda īstenotā projekta ietvaros “Dabas Parka “Riežupe” aizsargājamo upju straujteču posmu atjaunošana un uzturēšana” ķersimies klāt pieaugošam koku sagāzumam, kas palēnina straumi, vienlaikus liekot tai rast citus ceļus tam apkārt. Lai atjaunotu un saglabātu tik vērtīgos straujteču posmus upē, citreiz no šādiem dabiskajiem šķēršļiem ir jāatbrīvojas. Tas nodrošinās ne vien upes atgriešanos tās īstajā gultnē, bet arī lieko sedimentu aizskalošanos, sekmīgāku zivju migrāciju, vieglāku laivošanu un galu galā arī skaistāku ainavu.

Palīdzība ir ļoti nepieciešama tajā brīdī, kad sazāģētie un citi mazie koki ir jādabū ārpus upes, lai viss darbs neieskalotos turpat atpakaļ. Darbs atradīsies gan maziem, gan lieliem, jo darbi upē ir dinamiski un pielāgojami.

Darbi plānoti pāris stundu garumā ar pusdienām pēc talkas. Talkas laikā runāsim par to, vai tiešām visi kritušie koki upē ir slikti, kāpēc daudzi no tiem ir nepieciešami un kā paši varam zināt un ko darīt, ja gadījumā līdzīga situācija ir skārusi kādu citu upes posmu.

Talkas norise:

Pulcējamies plkst. 11.00 pie pieminekļa uz Mežvalde – Galmica ceļa (56.999474, 22.011008), darbojamies līdz pusdienām aptuveni plkst. 14, pēc tam turpinām darbus katrs savu spēku robežās. Talkas mērķis ir konkrēti viens koku sagāzums, taču skatīsimies, kā darbi rit dabā.

Kam gatavoties:

Tā kā darbs ir ūdenī, tad sevi jāsagatavo tam, ka varam samirkt pilnībā. Pirmais un obligātais ir sausas maiņas drēbes, ko pārvilkt pēc talkas.

Uz pašu talku galvenais ģērbties ērtās drēbēs. Ja ir iespējams, tad var ierasties savos garajos zābakos vai brienambiksēs, bet daļu no tām arī mēs centīsimies dalībniekiem nodrošināt. Tomēr upē strādāt var arī bez speciāliem zābakiem – tad jāvelk ērts apģērbs, ko nav žēl saslapināt un ļoti ieteicams sporta/pārgājienu apavus ar noslēgtu purnu. Ja sandales, tad tām noteikti jābūt labi pieguļošām un stingrām.

Pieteikšanās:

Lūdzu, informēt par savu dalību aizpildot anketu: https://ej.uz/riezupes_talka

vai zvanot un piesakot sevi talkas koordinatorei Undīnei (27178050). Arī jautājumu gadījumā droši var zvanīt.

Starptautiska konference: Teorija un prakse Venēcijas hartas transkripcijā