Lietuvas Nacionālā muzeja izstāde “Lingby cirvis: 13 000 gadu garantija”

01.12.2023 - 17.01.2024
Kuldīgas novada muzeja izstāžu un ekspozīciju ēkā, Pils ielā

Kuldīgas novada muzejs sadarbībā ar Lietuvas Nacionālo muzeju piedāvā izstādi “Lingby cirvis: 13 000 gadu garantija”. Apmeklētājiem būs unikāla iespēja apskatīt un uzzināt vairāk par Biržu rajona Parupes ciemā atrasto brieža raga cirvi, kas ir pašlaik senākais zināmais un datētais arheoloģiskais atradums Lietuvā un ir iekļauts Eiropā reti atrodamo Lingby tipa cirvju sarakstā.

Izstādes atklāšanas pasākuma ietvaros aicinām uz lietuvieša arheologa, akmens laikmeta speciālista Dr. Tomas Rimkus lekciju “Cilvēki un ziemeļbrieži Ledus laikmetā: Lyngby darbarīki un to nozīme Akmens laikmeta pētījumos”.

Cilvēki apmetās Baltijas jūras austrumu piekrastē jau vēlīnā Ledus laikmeta beigās, kad šo teritoriju vairs neklāja ledus kārta. Iespējams – tas notika aptuveni 12 000 g. p.m.ē., kad šajā teritorijā ienāca arī ziemeļbrieži. Lyngby tipa cirvis, kas izgatavots no ziemeļbrieža dzīvnieka ragiem, vēsta daudz plašāku stāstu par vēlā Ledus laikmeta cilvēkiem. Cirvja uziešana Lietuvas ziemeļu daļā maina mūsu izpratni par ainavas dinamiku, cilvēku pārvietošanos un darbarīku izgatavošanā izmantotajiem izejmateriāliem. Lekcija šo, līdz šim vecāko artefaktu Lietuvā, sasaistīs ar Latvijas, Polijas un Vācijas arheoloģiskajiem datiem, salīdzinot instrumentu vecumu un saikni ar citiem artefaktiem. Mēs redzēsim, ka viens artefakts var atklāt ļoti atšķirīgu priekšstatu par agrākajiem šo zemju iedzīvotājiem.

Lekcija norisināsies angļu valodā.

Izstādes atklāšana Kuldīgas novada muzeja izstāžu un ekspozīciju ēkā, Pils ielā 5, pirmajā stāvā 1. decembrī 13.00.

Izstādi varēs apskatīt līdz 7. janvārim.
Izstādes atklāšanas pasākums bez maksas.

Darba laiks: piektdienās, sestdienās, svētdienās no plkst. 10.00–18.00.
Ieejas maksa:
Pieaugušajam 4.00 EUR*
Skolēniem un studentiem 2.00 EUR
Ģimenes biļete (2 pieaugušie un bērni līdz 18 gadu vecumam) 10.00 EUR
*Bērniem līdz 7 gadiem, novada izglītības iestāžu audzēkņiem, pensionāriem, cilvēkiem ar invaliditāti, ģimenēm ar Goda ģimenes karti, bāreņiem un represētajām personām netiek piemērota ieejas maksa.

Lietuvas Nacionālā muzeja izstādes “Lingby cirvis: 13 000 gadu garantija” atklāšana